The Cheerful Hamlets

Opiekun Koła Naukowego: dr hab. Anna Wojtyś

Przewodnicząca: Helena Teleżyńska

Anglojęzyczny teatr studencki The Cheerful Hamlets działa praktycznie nieprzerwanie od 1997 roku. Gromadzi studentów chcących rozwijać swoje pasje aktorskie, reżyserskie, scenopisarskie i okołoteatralne, którzy co roku wystawiają sztuki w języku angielskim. Dodatkowo, od 6 lat, koło prezentuje na wiosnę spektakle na festiwalu fantastyki Pyrkon w Poznaniu. Współpracuje także z ambasadą Irlandii, występując na organizowanych przez nią wieczorach artystycznych.

Co roku w semestrze zimowym grupa organizuje przesłuchania dla kandydatów na nowych członków. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

The Cheerful Hamlets wystawia zarówno dramaty, jak i komedie. Ostatnią sztuką było „Bard Fiction” w reżyserii Macieja Wiszniewskiego. Tytuł jest nieprzypadkowy – to tarantinowskie, pełne absurdu i humoru, ale i też krwawych scen „Pulp Fiction” w duchu szekspirowskim. Sztukę wystawiono trzykrotnie w styczniu 2020 w Centrum Kultury ŁOWICKA.

W lecie 2019 Hamleci wystawili „The Tragedy of King Richard III” Williama Shakespeare’a – dramat opisjący dojście do władzy oraz krwawe rządy Ryszarda III, ostatniego króla z rodu Yorków zasiadającego na tronie Anglii. Spektakl w reżyserii Heleny Teleżyńskiej oraz Jakuba Kądzielskiego został wystawiony trzykrotnie, w praskim teatrze SOHO.

Grupa nie unika jednak także sztuk weselszych – w semestrze zimowym 2018 roku można było zobaczyć parodię filmu noir, „Kill Me, Deadly” Billa Robensa - zagadkową opowieść detektywistyczną, której akcja dzieje się w latach 40. w Los Angeles. Spektakl w reżyserii Pauliny Piórkowskiej i Ewy Zook doczekał się czterech wystawień w drugiej połowie marca 2019 - dwóch w Centrum Kultury ŁOWICKA i dwóch w Teatrze „Za Dalekim”.

W ciągu ostatnich kilku lat Hamleci wystawili następujące sztuki:

semestr zimowy 2017/18:

- „Freshwater” Virginii Woolf. reż. Helena Teleżyńska. Przedstawienie odbyło się pod koniec września 2017 w Instytucie Anglistyki, w ramach konferencji From Queen Anne to Queen Victoria.

- „Suite Surrender” Michaela Mckeevera, reż. Helena Teleżyńska i Jakub Kądzielski. Spektakl został wystawiony dwukrotnie na początku marca 2018 roku na deskach Centrum Kultury ŁOWICKA oraz na Dniach Teatru NZS UW w Wolskim Centrum Kultury pod koniec marca.

semestr letni 2017/18:

- „In Love and Warcraft” Madhuri Shekar, reż. Anastazja Puhach i Jakub Kądzielski. Przedstawienie odbyło się w połowie maja, podczas XVIII edycji festiwalu fantastyki Pyrkon w Poznaniu.

- „Still Life” Noëla Cowarda, reż. Patrycja Wysokińska (obecnie studentki reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej). Grany na początku lipca w Centrum Kultury ŁOWICKA.

semestr zimowy 2018/19:

- “The Man from Earth” Jerome'a Bixby'ego, reż. Katarzyna Szyszka i Jan Ziętara. Spektakl wystawiony dwukrotnie na początku lutego 2019 roku na scenie Centrum Kultury ŁOWICKA oraz pod koniec kwietnia na XIX edycji Pyrkonu w Poznaniu.

- “Kill Me, Deadly” Billa Robensa, reż. Paulina Piórkowska i Ewa Zook. Zagrany cztery razy w drugiej połowie marca - dwukrotnie w Centrum Kultury ŁOWICKA i dwukrotnie w Teatrze Za Dalekim.

semestr letni 2018/19:

- „The Tragedy of King Richard III” – Williama Shakespeare’a, reż. Helena Teleżyńska i Jakub Kądzielski. Cykl trzech przedstawień odbył się w lipcu roku 2019, w teatrze SOHO.

semestr zimowy 2019/2020:

- „Bard Fiction” - reż. Maciej Wiszniewski, spektakl odbył się trzykrotnie w Centrum Kultury ŁOWICKA.

 semestr letni 2019/2020

Hamlets’ minilogues – krótkie monologi publikowane na hamletowym Instagramie, które potem stały się częścią festiwalu between.pomiędzy.

semestr zimowy 2020/2021

- Pandemia nie powstrzymała działalności koła. Odbyły się przesłuchania, przyjęto trzy nowe Hamletki.

- We współpracy z ambasadą Irlandii Hamleci przygotowali w grudniu recytacje wierszy irlandzkich poetów i poetek, które zostały opublikowane na Facebooku.

Znajdźcie Hamletów na social media, gdzie wrzucają zdjęcia, plakaty, zapowiedzi i nagrania ze sztuk!

Facebook: https://www.facebook.com/TheCheerfulHamlets

Instagram: https://instagram.com/cheerful.hamlets?igshid=j42cbvehpkkc

YouTube: www.youtube.com/user/TheCheerfulHamlets