Page 1 of 29.

Konkursy na stanowisko adiunkta badawczo-dydaktycznego

Sprawy organizacyjne: pracownicze

Zgłoszenia przyjmowane są do 24.06, szczegóły pod linkami w zakładce:

Adam Dickinson, Artist's Talk and Lecture - 23.05, 18:00

Nauka: wykłady otwarte

Adam Dickinson is the author of four books of poetry. His latest book, Anatomic (Coach House Books), which won the Alanna Bondar Memorial Book Prize from the Association for Literature, Environment, and Culture in Canada, involves the results of chemical and microbial testing on his body. Venue: Dobra 55, room 3.014, Streaming on YouTube.

Program MOST na rok akademicki 2022/2023

Sprawy organizacyjne: studenckie

Rekrutacja do programu ruszyła 15 kwietnia i potrwa do 15 maja br.

Mouse Trap performed by The Cheerful Hamlets

Specjalne: wydarzenia

Agatha Christie’s “The Mousetrap” takes place in a newly established guest house just outside London – Monkswell Manor – during a blizzard. Watch the trailer created at Hoża 69!

Intensive Polish Language Course organized by Welcome Point UW

Nauka: warsztaty/szkolenia

Studenci UW - Grupa FB

Sprawy organizacyjne: studenckie

Witamy w gronie studentów Instytutu Anglistyki!

Studia na UW internetowa rekrutacja krok po kroku

Filmy wyjaśniają rejestrację w systemie IRK

Sekretariaty IA w lipcu i sierpniu

Sprawy organizacyjne

W lipcu oraz sierpniu 2022 r. sekretariat ds. pracowniczych oraz sekretariat ds. studenckich Instytutu Anglistyki będą pracować od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00 - 14.00. W piątki sekretariaty będą pracować w trybie zdalnym.

Institute of English Studies Podcast, episode 13

Specjalne: multimedia

In this special episode of IESP Bartosz Lutostański talks with Jeanette Sautner from the Embassy of Canada about current events, social and political affairs, and major challenges Canada is facing. They also discuss the opening of the Canadian Studies programme at the University of Warsaw.

Page 1 of 29.