Zakład Kultur i Literatur Ameryki Północnej

Co łączy melancholię The Last of Us z poezją Emily Dickinson? Dlaczego The Handmaid’s Tale budzi większe emocje niż niejeden news z CNN? Co sukces Taylor Swift ma wspólnego z mitem „self-made man”? Dlaczego wciąż wracamy do Fight Clubu, choć nikt już nie chce bić się naprawdę? Czy Barbie mówi więcej o płci kulturowej niż niejeden akademicki podręcznik? W jaki sposób Stephen King ujawnia ukryte lęki, przemoc i nierówności w amerykańskim społeczeństwie? Jak poetycka przemoc języka u Cormaca McCarthy’ego rezonuje z naszym osobistym doświadczeniem granic? Co sprawia, że queerowe rewizje mitu Dzikiego Zachodu budzą tyle kontrowersji? W Zakładzie Kultur i Literatur Ameryki Północnej zajmujemy się właśnie takimi problemami – dążymy do tego, aby lepiej zrozumieć złożoną, niejednoznaczną i nieustannie redefiniowaną tożsamości Ameryki Północnej.

Jako zakład łączący analizę literatury i kultury, zajmujemy się wielogłosowością i różnorodnością amerykańskich doświadczeń – etnicznych, klasowych, genderowych, seksualnych. Studiując z nami, zrozumiesz, jak literatura, kino, pamięć historyczna czy kultura popularna współtworzą i kontestują amerykańską tożsamość. Nasze badania są ściśle związane z dydaktyką, dlatego oferta kursów Zakładu obejmuje szeroki zakres tematów, od kultury rdzennej i afroamerykańskiej, przez literaturę kobiecą i queerową, modernizm i postmodernizm, sztukę feministyczną i literaturę gatunkową, po film i adaptacje. Zajmujemy się także badaniem regionów – przykładem są kursy poświęcone literaturze południowej czy transnarodowym wyobrażeniom Dzikiego Zachodu. Interesują nas szeroko pojęte konteksty kulturowe: od historii i pamięci kulturowej, przez konsumpcjonizm, po food studies i kulturę masową. W naszej ofercie znajdują się kursy dotyczące konkretnych zjawisk i zagadnień spoza kanonu, które badamy w naszych pracach naukowych, takich jak suburban horror, znaczenie zwierząt w kulturze amerykańskiej, uzależnienie i jego kulturowe przedstawienia, czy przecięcie medycyny i literatury. Ponadto zajmujemy się teorią krytyczną, narratologią, filozofią kultury, a także praktyką dokładnego czytania i interpretacji poezji. Nasze podejście jest interdyscyplinarne i otwarte na współczesne trendy w humanistyce, co pozwala na wszechstronne badania kultur i literatur Ameryki Północnej.

Nasi wykładowcy aktywnie uczestniczą w międzynarodowej wymianie akademickiej dzięki stypendiom Fundacji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej oraz programom Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Niektórzy z nich realizują również projekty badawcze finansowane przez renomowane agencje, np. Narodowe Centrum Nauki. Nasi studenci mają okazję brać udział w zajęciach prowadzonych przez amerykańskich badaczy współpracujących z Fundacją Fulbrighta oraz zaproszonych gości w ramach cyklu American Studies Encounters.

Więcej o zakładzie

Badania literaturoznawcze w prowadzone w Zakładzie

Blog American Studies Encounters

Pracownicy zakładu

dr hab. Mirosław Miernik

dr hab. Mirosław Miernik Koordynator ds. Programu Erasmus - pracownicy i studenci przyjeżdżający

Adiunkt

Profesor Kelly Ritter (Moffett)

Profesor Kelly Ritter (Moffett) Fulbright Scholar

Profesor Tytularny

prof. ucz. dr hab. Justyna Włodarczyk

prof. ucz. dr hab. Justyna Włodarczyk Dyrektorka IA

Profesor Uczelni

dr hab. Joanna Ziarkowska-Ciechanowska

dr hab. Joanna Ziarkowska-Ciechanowska Kierownik Zakładu Kultur i Literatur Ameryki Północnej

Adiunkt