Reportaż, relacja, świadectwo – etyka a estetyka w literaturze non-fiction

W ramach serii spotkań pt. „Canadian encounters / Rencontres canadiennes” organizowanej przez Studia kanadyjskie Wydziału Neofilologii, zapraszamy do udziału w spotkaniu z Joanną Gierak-Onoszko i dr hab. Joanną Ziarkowską-Ciechanowską, Środa, 31 maja, godz. 18.00, Wydział Neofilologii UW, ul. Dobra 55, czytelnia Biblioteki Wydziału Neofilologii UW

Podczas spotkania rozmawiać będziemy o miejscu jakie Rdzenne Narody zajmują we współczesnym pejzażu społeczno-kulturowym oraz w życiu kulturalnym Kanady. Spróbujemy ustalić status kanadyjskiej ludności rdzennej w świadomości społecznej i w debacie publicznej w Kanadzie po niemal pięciu latach od publikacji książki „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Spotkanie będzie również poświęcone refleksji nad wyzwaniami jakie stoją przed autorami/autorkami współczesnych tekstów należących do nurtu non-fiction, a zwłaszcza nad współzależnością między etyką pisania a stylistyką literatury faktu.

Joanna Gierak-Onoszko: autorka „27 śmierci Toby’ego Obeda”, jednej z najgłośniejszych polskich książek non-fiction ostatnich lat, którą napisała podczas kilkuletniego pobytu w Kanadzie. Nominowana do najważniejszych nagród literackich w kraju, laureatka m.in. NIKE Czytelników w 2020 roku. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Do 2018 roku związana z tygodnikiem „Polityka”, obecnie kieruje komunikacją największej w Polsce firmy prawniczej.

Więcej informacji:

O książce: https://culture.pl/pl/dzielo/joanna-gierak-onoszko-27-smierci-tobyego-obeda

Dr hab. Joanna Ziarkowska-Ciechanowska: adiunkt w Zakładzie Kultur i Literatur Ameryki Północnej Instytutu Anglistyki UW, ekspertka w zakresie literatury Rdzennych Narodów Ameryki Północnej, Oprócz licznych artykułów i rozdziałów w publikacjach naukowych, napisała monografię Indigenous Bodies, Cells, and Genes: Biomedicalization and Embodied Resistance in Native American Literature (Routledge, 2021).

Spotkanie poprowadzą Maria Łusakowska oraz Anna Wieczorek.