Pożegnanie Profesora Jerzego Limona

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Limona, uczonego światowego formatu, pisarza, tłumacza i twórcy kultury.

Związany z Uniwersytetem Gdańskim, Profesor Jerzy Limon należał do grona najwybitniejszych znawców twórczości Szekspira oraz teatru elżbietańskiego i jakobińskiego. Już na początku swojej kariery naukowej opublikował dwie monografie wydane przez Cambridge University Press: Gentlemen of a Company: English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590–c. 1660 oraz Dangerous Matter: English Drama and Politics in 1623/24, a także The Masque of Stuart Culture wydaną przez University of Delaware Press. Wśród publikacji dotyczących teatru jako sztuki performatywnej nie można nie wspomnieć dzieła z 2010 r. Chemistry of the Theatre: Performativity of Time (Palgrave Macmillan).

Lista publikacji z ostatnich 10 lat obejmuje 69 pozycji i dostępna jest pod poniższym adresem.

Profesor Jerzy Limon przetłumaczył dwa dramaty Szekspira (we współpracy z Władysławem Zawistowskim). Były to: Troilus and Cressida oraz Antony and Cleopatra wystawione następnie w Teatrze Wybrzeże.

Uznanie dla Profesora Jerzego Limona wykracza daleko poza świat akademicki. Stworzony przez Niego Teatr Szekspirowski w Gdańsku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych placówek kulturalnych Polski. Był także autorem kilku powieści osadzonych w pejzażach drogich mu Kaszub. Profesor Limon został uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. był oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, otrzymał Nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora i nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award, Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza oraz Medal Św. Wojciecha.