List KJD do Studentek i Studentów WN

na temat decyzji o przeniesieniu zajęć dydaktycznych do trybu zdalnego...

Szanowni Państwo,
Studentki i Studenci Wydziału Neofilologii,

od początku roku akademickiego 2021/2022 zdania (i emocje) społeczności akademickiej na temat trybu pracy Uniwersytetu Warszawskiego są podzielone – również na naszym Wydziale. Znalazło to odzwierciedlenie w Państwa reakcji na decyzję o przeniesieniu zajęć dydaktycznych do trybu zdalnego w okresie 1-15 grudnia br., z możliwością przedłużenia do 22 grudnia. Przed podjęciem decyzji otrzymywałam od Państwa maile wyrażające niepokój, a nawet lęk przed kontynuowaniem pracy w trybie stacjonarnym. Po ogłoszeniu decyzji zastąpiły je maile wyrażające smutek lub niezadowolenie wobec perspektywy pracy zdalnej. Dlatego kieruję do Państwa ten list.


Decyzja została podjęta na podstawie Zarządzenia nr 140 Rektora UW z dnia 15 listopada 2021 r. (Monitor UW z 2021 r. poz. 283), w porozumieniu z Zespołem Dziekańskim, po konsultacji z Dyrektorami Instytutów i Kierownikami Katedr, Kierownikami Studiów i Radą Samorządu Studentów Wydziału Neofilologii. Zarządzenie nr 140 określa dwie przesłanki, na podstawie których zajęcia dydaktyczne mogą zostać czasowo przeniesione do trybu zdalnego: „sytuacja epidemiczna oraz liczba potwierdzonych zachorowań wśród studentów, doktorantów lub pracowników jednostki dydaktycznej, [która] wskazuje na bardzo wysokie prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2”. Decyzja o wprowadzeniu trybu zdalnego na Wydziale Neofilologii została podjęta przede wszystkim na podstawie pierwszej przesłanki – wysokich wskaźników dziennych zachorowań na COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch tygodni i prognozowanego szczytu czwartej fali pandemii na początku grudnia. Dane z tego tygodnia i ograniczenia wprowadzone przez rząd od 1 grudnia prognozę tę potwierdzają.

Na Wydziale Neofilologii, dzięki wspólnym staraniom Państwa i Pracowników, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa, udało się uniknąć gwałtownego wzrostu, a przede wszystkim ognisk zachorowań. Niepokojące stało się jednak występowanie potwierdzonych przypadków zakażeń wśród osób zaszczepionych. Dlatego wzięliśmy również pod uwagę kalendarz szczepień – obniżenie odporności w związku ze spadkiem skuteczności szczepionki po upływie pół roku. Wykładowcy przyjmują trzecią, przypominającą dawkę szczepionki od połowy listopada, a większość z Państwa będzie mogła ją przyjąć dopiero pod koniec grudnia.

Poza obiektywnymi wyznacznikami stopnia bezpieczeństwa zdrowotnego uwzględniliśmy także Państwa poczucie bezpieczeństwa. Zaniepokojenie studentów związane z sytuacją epidemiczną zgłaszali Kierownicy Studiów, a przede wszystkim Rada Samorządu Studentów WN, która zgodnie ze Statutem UW jest Państwa oficjalną reprezentacją. RSS przedstawił Zespołowi Dziekańskiemu wyniki przeprowadzonej przez siebie ankiety dotyczącej samopoczucia studentów/studentek, które wskazywały na rozkład pół na pół odpowiedzi na pytania: „Czy czujesz się bezpiecznie, studiując stacjonarnie, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną?” oraz „Czy uważasz, że na naszym wydziale zachowane są odpowiednie standardy sanitarne?”. Należy podkreślić, że ankieta nie została przeprowadzona na prośbę Zespołu Dziekańskiego. Była własną inicjatywą Samorządu i miała na celu zebranie opinii na temat warunków pracy stacjonarnej na Wydziale. Do wtorku 23 listopada w ankiecie wzięło udział ponad 240 osób z różnych kierunków studiów neofilologicznych. Dla nas było istotne, że 50%-owy rozkład odpowiedzi utrzymywał się niezależnie od aktualnej liczby respondentów (ankieta trwała kilka dni), a w uzasadnieniu odpowiedzi negatywnych sygnalizowali Państwo m.in. zaległości w nauce wynikające z nieobecności spowodowanych występowaniem objawów infekcji lub, przeciwnie, obecność w budynku osób z objawami infekcji, które obawiają się opuścić zajęcia ze względu na ryzyko niezaliczenia przedmiotu.

Ostatnim czynnikiem wziętym pod uwagę była rosnąca dezorganizacja pracy związana z przechodzeniem na tryb zdalny kolejnych dużych wydziałów UW (m.in. psychologii, matematyki, socjologii, polonistyki, zarządzania, prawa, nauk ekonomicznych, lingwistyki stosowanej czy Artes Liberales), ponieważ studenci/studentki neofilologii studiują często na dwóch kierunkach studiów. W tym kontekście dobrze zorganizowana praca zdalna wydaje się korzystniejsza niż nieprzewidywalny hybrydowy plan zajęć.

Podsumowując, decyzja o przeniesieniu zajęć do trybu zdalnego wynikała z troski o Państwa zdrowie i dobrą organizację pracy. Natomiast z punktu widzenia odczuć społeczności akademickiej stanowi ona rodzaj kompromisu. W listopadzie to ta połowa studentów/studentek, która obawia się o swoje zdrowie, dostosowała się do osób czujących się bezpiecznie. Mam nadzieję, że w grudniu – dzięki zrozumieniu i wsparciu ze strony drugiej połowy, o większym poczuciu bezpieczeństwa – osoby te będą miały szansę nadrobić zaległości związane z nieobecnościami.

Na koniec pragnę Państwa zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, żeby zmiana trybu pracy nie wpłynęła na jakość kształcenia. Dwa, maksymalnie trzy tygodnie pracy zdalnej w grudniu przy 15 tygodniach w semestrze to nie więcej niż 20 % zajęć. Opieramy się przy tym na ubiegłorocznych doświadczeniach, kiedy zajęcia w trybie zdalnym na WN zostały bardzo dobrze ocenione w ankietach studenckich.
Informacje praktyczne:
• W okresie pracy zdalnej zajęcia będą się odbywały zgodnie z dotychczasowym planem.
• Budynki WN (Dobra 55, Hoża 69, Oboźna 8) oraz biblioteki pozostają otwarte, a osoby, które nie mają możliwości pracy zdalnej w domu, będą mogły skorzystać z pomieszczeń i komputerów na Wydziale. Potrzeby w tym zakresie należy zgłaszać Kierownikom Studiów.
• Egzaminy dyplomowe odbywają się co do zasady stacjonarnie.
• Za obopólną zgodą studenta i wykładowcy stacjonarnie mogą też odbywać się dyżury
i konsultacje (Zarządzenie nr 4 KJD WN z dn. 26 listopada 2021 r.).

Jeszcze raz bardzo Państwu dziękuję za solidarną postawę od początku roku akademickiego, dzięki której udało się nam spotykać na zajęciach przez ponad połowę semestru. Proszę o tę samą solidarność i zrozumienie podczas najbliższych dwóch tygodni.


Prodziekan ds. studenckich
dr hab. Monika Kostro