Naszymi słowami: Ruth Bader Ginsburg

Wraz z wydawnictwem Fame Art prowadzonym przez absolwentkę Instytutu Anglistyki UW, Natalię Moskal, Studenckie Koło Naukowe im. Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na spotkanie pt. „Naszymi słowami: Ruth Bader Ginsburg", które odbędzie się 12 stycznia 2022 r. o godzinie 19:00 na Uniwersytecie Warszawskim.

Na spotkanie obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1ZAcwrFmA

Punktem wyjścia spotkania jest książka biograficzna zmarłej niedawno byłej sędzi Sądu Najwyższego USA - Ruth Bader Ginsburg pt. „Moimi słowami", której polskie wydanie wzbogacone o przedmowę prof. Ewy Łętowskiej miało premierę w czerwcu 2021 roku. "Moimi słowami" to zbiór esejów, wywiadów i cytatów sędzi Ginsburg pozwalający lepiej zrozumieć fenomen Ruth Bader Ginsburg, która jeszcze za życia stała się nie tylko symbolem walki o równość i sprawiedliwość społeczną, lecz również prawdziwą ikoną popkultury zwaną Notorious RBG. 

Podczas spotkania poruszymy tematy związane z życiem i działalnością sędzi Ginsburg, a także przybliżymy proces przekładu i wydawania literatury. Wspólnie z gościniami porozmawiamy o dorobku Ruth Bader Ginsburg, o tym jak sędzia Sądu Najwyższego stała się ikoną popkultury, a także o tym, co wpłynęło na decyzję Natalii Moskal o wydaniu "Moimi Słowami" w Polsce. Omówimy również kilka najważniejszych spraw sądowych Ginsburg, które zostały opisane w książce.  Rozważymy też, jak działalność RBG wpłynęła na ruch feministyczny i czego możemy się od niej nauczyć w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Wraz z gościniami zastanowimy się także nad wyzwaniami prawniczej literatury popularnonaukowej.

Naszymi gościniami będą: 

  • prof. Ewa Łętowska - profesor nauk prawnych, pierwsza polska Rzecznik Praw Obywatelskich, przez wiele lat związana z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
  • adw. Anna Frankowska - amerykańska adwokat, pełniąca przez 20 lat funkcję szefowej działu rynków kapitałowych w warszawskim biurze kancelarii Weil Gotshal & Manges, laureatka tytułu Prawnik Pro Bono 2018. 
  • prof. dr hab. Joanna Jakubowska-Branicka - profesor w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog specjalizująca się w prawach człowieka, teorii demokracji współczesnej oraz psychologii polityki i socjotechniki propagandy politycznej.
  • Natalia Moskal - właścicielka wydawnictwa Fame Art, tłumaczka literatury, miłośniczka Włoch i włoskiej kultury. Laureatka nagrody Polaka Roku we Włoszech za działalność w sektorze kultury. Jako wydawczyni chętnie wybiera książki, które wspierają rozwój i niezależność kobiet (np. Moimi słowami Ruth Bader Ginsburg, Niedostatek Lynn Steger Strong, Ostatni Czarny Jednorożec Tiffany Haddish).